Men's Golf Honors

2019-20

David Siegel - school record low of 66 (Doc Spragg Invite)

2018-19

GCAA Team All Academic
5th at G-MAC Championship

Noah Barth All G-MAC

G-MAC Academic
Noah Barth
Julian Bartucca
Ethan Blough
Chase Dumermuth
Tomas Krivanec
Cameron McCloskey
Ryan Niese
Edward O'Brien
Samuel Reid
Austin Rohrer
Schuyler Turner

4th at Ohio Cup
4th at G-MAC Fall Invite
1st at Kyle Ryman Memorial

Britton Hensel 2nd at Kyle Ryman Memorial

2017-18

NCAA Championships Qualifier (finished 17th)
NCAA Regional Qualifier (finished 2nd)

3rd at GLIAC Championship

Jay Green - Srixon/Cleveland Golf All America Scholar
Tomas Krivanec - Srixon/Cleveland Golf All America Scholar
Jordan Bollenbacher - Srixon/Cleveland Golf All America Scholar

Noah Barth PING All Midwest Region
Jay Green NCAA Elite 90 recipient
Noah Barth GLIAC Freshman of the Year
Noah Barth GLIAC Second Team
Logan Price GLIAC Second Team
Jordan Bollenbacher Honorable Mention All GLIAC
Jay Green Honorable Mention All GLIAC

GLIAC Academic Excellence
Jordan Bollenbacher
Jay Green
Cameron McCloskey
Ryan Niese
Edward O'Brien
Schuyler Turner

GLIAC Academic
Brock Casey
Tomas Krivanec
Logan Price
Austin Rohrer

3rd at Kyle Ryman Memorial
4th at Midwest Region Invite (UMSL)
4th at Music City Fall Invite
4th at GLIAC Spring Invite
3rd at WPU Otter Creek Invite

Logan Price 5th at Kyle Ryman Memorial
Noah Barth 3rd at GLIAC Spring Invite
Noah Barth 4th at UIndy/Purgatory Invite

 

2016-17

NCAA Regional Qualifier

3rd at GLIAC Championship
Brett Green Honorable Mention All GLIAC
Jay Green Honorable Mention All GLIAC

Team - GCAA President's Special Academic Recognition
Brett Green - Srixon/Cleveland Golf All America Scholars
Jay Green - Srixon/Cleveland Golf All America Scholars
Tyler Schepens - Srixon/Cleveland Golf All America Scholars
Jordan Bollenbacher - Srixon/Cleveland Golf All America Scholars

GLIAC Academic Excellence
Jordan Bollenbacher
Jay Green
Tomas Krivanec
Cameron Laug
Ryan Niese
Edward O'Brien
Schuyler Turner

GLIAC Academic
Eric Boltz
Tyler Burner
Brock Casey
Brett Green
Tyler Schepens
Bradley Snyder

4th at Kyle Ryman Memorial
2nd at Trevecca Fall Invitational
2nd at SVSU Spring Invitational
3rd at Midwest Regional III

Jay Green 4th at Kyle Ryman Memorial
Jay Green 4th at Fleming Island Spring Kickoff
Jay Green 5th at Dave Falconer Classic
Brett Green 1st at SVSU Spring Invitational
Brett Green 3rd at Midwest Regional III
Jordan Bollenbacher 2nd at GLIAC Championships
Tomas Krivanec 4th at GLIAC Championships 

2015-16

Brett Green - PING All-Midwest Region
John Tidenberg - PING All-Midwest Region

GLIAC Champions
Darby Roggow GLIAC Coach of the Year
John Tidenberg First Team All GLIAC
Brett Green Second Team All GLIAC
Luke Schlicher Second Team All GLIAC
Jay Green Honorable Mention All GLIAC

NCAA National Championships Qualifier

NCAA Regional Qualifier
1st at Kyle Ryman Memorial
4th at UIS Island Getaway
3rd at TU Battle at the Beach
1st at Saginaw Valley State Invite
2nd at GLIAC South Invitational
1st at Midwest Regional III

GLIAC Academic Excellence
Jordan Bollenbacher
Robert Calow
Jay Green
Alexander Talbott
John Tidenberg

GLIAC Academic
Eric Boltz
Tyler Burner
Brock Casey
Brett Green
Matthew Hill
William Hudson
Tyler Schepens
Luke Schlicher
Bradley Snyder

Brett Green 2nd at Kyle Ryman
Luke Schlicher 2nd at Kyle Ryman
Tyler Schepens 2nd at Kyle Ryman
Luke Schlicher 3rd at UIS Island Getaway
John Tidenberg 5th at Battle of the Beach
Brett Green 1st at SVSU Invite
John Tidenberg 4th at SVSU Invite
Luke Schlicher 4th at SVSU Invite
John Tidenberg 2nd at GLIAC Spring Invite
Luke Schlicher 2nd at the Jewell Regional
Jay Green 4th at the Jewell Regional

2014-15

GLIAC Champions
Darby Roggow GLIAC Coach of the Year
Brett Green First Team All GLIAC
John Tidenberg Second Team All GLIAC
Tyler Maranville Second Team All GLIAC
Tyler Schepens Honorable Mention All GLIAC

Tyler Maranville - CoSIDA First Team Academic All-District

GLIAC Academic Excellence
Derek Beckman
Brooks Hall
Spencer Hastedt
Matthew Hill
Tyler Maranville
Alexander Talbott
Jarron Theis
John Tidenberg

GLIAC Academic
Matthew Applegate
Kyle Blocher
Cody Brewer
William Hudson
Tyler Ries
Tyler Schepens
Luke Schlicher
Bradley Snyder

NCAA Regional Qualifier
1st at Kyle Ryman Memorial Shootout
1st at Jack Brown Invitational
4th at Tusculum Invite
4th at TU Battle at the Beach
2nd at Great Lakes Regional II
2nd at GLIAC South Invitational

Brett Green 1st at Kyle Ryman
Jay Green 3rd at Kyle Ryman
John Tidenberg 4th at Kyle Ryman
Alex Talbot 5th at Kyle Ryman
Tyler Maranville 1st at Midwest Fall Regional
Brett Green 1st at Jack Brown Invite
Tyler Schepens 2nd at Jack Brown Invite
Tyler Maranville 4th at Jack Brown Invite
Tyler Maranville 3rd at Tusculum Invite
John Tidenberg 4th at the Jewell Regional
Tyler Maranville 5th at the Jewell Regional
Tyler Maranville 5th at GLIAC Spring Invite

 

2013-14

John Tidenberg Second Team All-GLIAC

GCAA President's Special Academic Recognition - team GPA award 3.5 or higher
GCAA All-Academic Team

Tyler Maranville - Cleveland Golf/Srixon All America Scholar
Corey Martinez - Cleveland Golf/Srixon All America Scholar

GLIAC Academic Excellence
Alex Acree
Derek Beckman
Ryan Courtright
Brooks Hall
Tyler Maranville
Jarron Theis
John Tidenberg

GLIAC Academic
Matthew Applegate
Kyle Blocher
Cody Brewer
Matthew Hill
William Hudson
Corey Martinez
Greg Phillips
Tyler Ries
Luke Schlicher
Alexander Talbott

NCAA Regional Qualifier
2nd at Lake Superior State
3rd at GLIAC Fall Invite
4th at Las Vegas Classic
2nd at Battle of the Beach
4th at GLIAC Spring Invite

John Tidenberg 2nd at Las Vegas Classic
John Tidenberg 3rd at Battle of the Beach
John Tidenberg 5th at Lake Superior State
John Tidenberg 6th at GLIAC Fall Inv.
John Tidenberg 7th at GLIAC Spring Inv.
Tyler Maranville 4th at Lake Superior State
Luke Schlicher 2nd at GLIAC Fall Inv.
Tyler Maranville 3rd at Battle of the Beach
Luke Schlicher 3rd at Battle of the Beach
Corey Martinez 7th at Battle of the Beach

2012-13

Jon Klein Second Team All-GLIAC
Tyler Maranville Second Team All-GLIAC

GLIAC Academic Excellence
Alex Acree
Derek Beckman
Ryan Courtright
Brooks Hall
Tyler Maranville
Corey Martinez
Phil Patten
Tyler Ries
Jarron Theis

GLIAC Academic
Matthew Applegate
Kyle Blocker
Derek Johnson
Jon Klein
Kyle Kramer
Tyler Oliver
Greg Phillips

NCAA Regional Qualifier
Third at GLIAC Championships
Second at Kyle Ryman Invitational
Second at Great Lakes Regional #1
Fifth at Las Vegas Desert Classic
Fifth at Great Lakes Regional #2

John Tidenberg 2nd at Kyle Ryman
Andrew Bolinger 4th at Kyle Ryman
Greg Phillips 8th at Kyle Ryman
Jon Klein 8th at Kyle Ryman
Luke Schlicher 8th at Kyle Ryman
Jon Klein 3rd at GLIAC Fall Event
Luke Schlicher 2nd at Great Lakes Regional #1
Corey Martinez 7th at Great Lakes Regional #2

2011-12

Dillon Klein Second Team GLIAC
Blake DeBruyn Second Team GLIAC
Tyler Maranville Hon. Mention GLIAC
Darby Roggow GLIAC Coach of the Year

NCAA Regional Qualifier
First at Great Lakes Regional
Second at GLIAC Championships
Fourth at Northwood Invitational
Second at Findlay Invitational
First at Kyle Ryman Invite
Second at Jack Brown Memorial

Dillon Klein 4th at Saginaw Valley State
Tyler Maranville 4th at Northwood
Dillon Klein 8th at Northwood
Dillon Klein 7th at GLIAC Championship
Blake DeBruyn 8th at GLIAC Championship
Tyler Maranville 10th at GLIAC Championship
Blake DeBruyn 3rd at Findlay
Justin Epure 7th at Findlay
Blake DeBruyn medalist at Kyle Ryman
Dillon Klein 2nd at Kyle Ryman
Jon Klein 4th at Kyle Ryman
Tyler Maranville 5th at Kyle Ryman
Corey Martinez 5th at Kyle Ryman
Blake DeBruyn 3rd at Jack Brown Memorial
Dillon Klein 3rd at Jack Brown Memorial
Tyler Maranville 5th at Jack Brown Memorial
Blake DeBruyn 4th at Tusculum
Dillon Klein 4th at Great Lakes Regional
Jason Crow 6th at Great Lakes Regional
Blake DeBruyn 3rd at Ashland

2010-11

Dillon Klein Second Team GLIAC
Jimmy Bell Hon. Mention GLIAC
Blake DeBruyn Hon. Mention GLIAC

Third at Lake Superior State Invite
Second at Kyle Ryman Invitational
Fourth at Great Lakes Regional at Glen Echo
Fourth at Lake Erie Invite

Dillon Klein 8th at Lake Superior State
Dillon Klein 8th at Grand Valley State
Dillon Klein 4th at Kyle Ryman
Dillon Klein 5th at The Jewell
Dillon Klein 7th at Lake Erie

2009-10

Dillon Klein Second Team GLIAC
John Rice GLIAC All-Academic
Dillon Klein GLIAC All-Academic
Dillon Klein US Publinks Finalist
Jon Klein 10th at Collegiate Players Tour

Second at Tucson Invitational
First at Kyle Ryman Invite

Dillon Klein 4th at Tucson Invite
Dillon Klein All-Kyle Ryman Tourney selection
Corey Martinez All-Kyle Ryman Tourney selection

2006-07

AJ Borisa All-AMC/GCAA All-Region/Hon. Mention NAIA All-American
Danny Sorgini All-AMC/GCAA All-Region/Second Team NAIA All-American
Alex Kocin NAIA Scholar Athlete/AMC Scholar Athlete
Kyle Glenn NAIA Champions of Character Award winner

NAIA National Championship qualifier (Plymouth IN)
Nationally ranked 17th in final NAIA Coaches Poll

NAIA Region IX Runner-up
AMC Championships Runner-up

Team champion ODU Battle at the Beach
Team champion TU Spring Invitational
Team champion Defiance Invitational
Runner-up NAIA Classic at Brickyard Crossing
Runner-up Malone Invitational

AJ Borisa Medalist-Notre Dame Invitational, ODU Battle at the Beach
Danny Sorgini Medalist-Mt. Vernon Invitational
Bud Dunn Medalist-Defiance Invitational

2005-06

Dan Grincewicz All AMC
AJ Borisa ALL AMC
Adam DeArmond - school record of 67
Derick Bores - school record of 67

NAIA Region IX Third place finish 

Team Runner-up Kyle Ryman Memorial
Team Runner-up Mount Vernon Nazarene Invite
Team Runner-up Malone Invite

Adam DeArmond Individual Medalist @ Malone (fall)
Derick Bores Individual Medalist @ Malone (spring)

2004-05

AJ Borisa ALL AMC - school record score of 68
Adam DeArmond ALL AMC
Aaron Moore ACADEMIC ALL AMC

NAIA Region IX Runner-Up
* School record round 285 (-3), School record three round total of 894

Team Champion Kyle Ryman Memorial
Team Champion Mount Vernon Nazarene Invite
Team Champion Cedarville Invite
Team Champion LCCC Invite
Team Runner-Up Malone Invite
Team Runner-Up Walsh Invite
Team Runner-Up Indiana Wesleyan Invite

Adam DeArmond Individual Medallist @ Cedarville
Scott Dawson Individual Medallist @ MVNU

2005 Final NAIA National Ranking of 31st in the Country

2003-04
Dan Grincewicz - All-AMC
Josh Grondin - All-AMC
Team Champion Kyle Ryman tourney
Team Champion Gannon Invite
Team Champion Mercyhurst Invite
Team Champion (tie) Shawnee State Invite
Runner-up Urbana Early Bird tourney
Runner-up Cedarville Invite
3rd at Region IX Championships
Received votes in national rankings

2002-03
Dan Grincewicz - All-AMC
Mike Paulson - All-AMC
Team Champion Kyle Ryman tourney
Team Champion Siena Heights Invite
Team Champion (tie) Shawnee State Invite
Runner-up Bluffton Invite
Runner-up Cedarville Invite
4th at Region IX Championships

2001-02
Phil Westfall - NAIA Scholar Athlete, AMC Scholar Athlete
7th at Region IX Championships

2000-01
Jon Moyer - NAIA Scholar Athlete, AMC Scholar Athlete